Wydarzenia

Pyrkon 2018

Admin

Admin

Kolejna (już osiemnasta) edycja największego konwentu fantastyki w Polsce za nami. W dniach 18-20 mają do Poznania zawitali fani fantasy, science-fiction, postapo, komiksów, anime oraz szeroko pojętej popkultury.

Program Pyrkonu obfitował w spotkania z pisarzami (w tym roku swoją obecnością zaszczycili m.in. Orson Scott Card, Peter V. Brett, Robin Hobb, Graham Masterton, Patricia Briggs, a z polskich twórców np. Marta Kisiel, Jarosław Grzedowicz, Martyna Raduchowska, Maja Lidia Kossakowska Czy Andrzej Pilipiuk. Można było również udać się na prelekcje z polskimi twórcami internetowymi takimi jak: Quaz czy NrGeek (zajmujący się tematyką gier komputerowych i wideo) czy Łukasz Stelmach (recenzje filmowe i komiksowe) i Dem ( twórca komiksowy i recenzent filmowy).

Miłośnicy gier komputerowych mogli skorzystać w tym roku z okazji zagrania w najnowsze gry na Switcha (m.in. Super Mario Odyssey, Bayonette 2 , Splatoon,Xenoblade Chronichles 2 oraz najbardziej rozpoznawalny i wysoko oceniany tytuł na ta konsolę czyli Legend of Zelda: Breath of the Wild. Popularnością cieszyła się także sfera gier retro oraz Indie. Jak zwykle można było też wziąć udział w Larpach, turniejach karciankowych, czy tez zagrać w starsze i nowsze gry planszowe.

Największym jednak wydarzeniem tegorocznego Pyrkonu był zdecydowanie występ Percivala- współtwórców muzyki do Wiedzmina 3: Dziki Gon. Największa sala na konwencie pękała w szwach, a sam koncert zachwycił uczestników pyrkonu, którzy nagrodzili muzyków dwiema owacjami na stojąco. Pięknie zagrana muzyka na starodawnych instrumentach została zobrazowana filmikami z gry oraz pokazami akrobatycznymi i tanecznymi trupy aktorskiej. Na scenę spontanicznie został “porwany” także pyrkonowy wolontariusz, który miał okazję zatańczyć przed pyrkonowiczami.

Kolejny raz na konwent zawitali tez cosplayerzy z całego kraju, aby wziąć udział w Maskaradzie , czyli jednym z najważniejszych konkursów cosplayowych w Polsce. Najwięcej przebranych osób było za bohaterów gier komputerowych: królował rodzimy Wiedźmin (m.in. Foltest, Olgierd von Everec, Ciri, Keira Metz), Borderlands, Overwatch, Fallout, League of Legends, Hellblade Senua’s Sacrifice, a grand prix zdobył cosplay Alexstraszy z World of Worldcraft.

Z roku na rok atrakcji na Pyrkonie coraz więcej, zwłaszcza koncertem Percivala organizatorzy zawiesili wysoko poprzeczkę, ciekawe czym zaskoczą nas za rok?

Leave a Comment